ЦЕНТАР ЗА СТРУЧНО УСАВРШАВАЊЕ

Regionalni centar za stručno usavršavanje prosvetnih radnika
  1. Druga radionica italijanskog jezika i kulture, pod nazivom ''La geografia dell'Italia'', održala se u prostorijama Centra za stručno usavršavanje Kruševac, 19.11.2022. godine.

20221119

Učenici su na radionici imali prilike da se upoznaju sa geografskim pojmovima Italije (planinama, rekama, jezerima, morima, vulkanima, regijama u Italiji, važnijim gradovima), da pevaju pesmicu na italijanskom jeziku o italijanskim regijama, da rešavaju pitanja iz kviza o Italiji, da speluju svoje ime uz pomoć naziva italijanskih gradova.

Radionicu je organizovao Aktiv nastavnika italijanskog jezika, a polaznici su bili učenici nižih razreda osnovnih škola u Kruševcu.

Realizatorke su bile: Danijela Dević, prof. italijanskog jezika u Gimnaziji, Aleksandra Tomić, nast. italijanskog jezika u OŠ ''Stanislav Binički'', Una Tripunović, učenica prirodno-matematičkog smera u Gimnaziji.

2. Centar za stručno usavršavanje Kruševac, u saradnji sa Društvom za srpski jezik i književnost Srbije, podružnicom društva za Rasinski okrug, organizovao je 19.11.2022. godine obuku sa temom: "Prevazilaženje problema u nastavi srpskog jezika u različitim modulima". Radi se o programu od javnog interesa, koji je posebnim rešenjem odobrio ministar prosvete, a glavni akcenat stavljen je na jezičku kulturu i funkcionalnu pismenost.

Ova obuka okupila je veliki broj nastavnika srpskog jezika i književnosti iz celog Rasinskog upravnog okruga. Na početku, prisutnima su se prigodnom besedom obratile Predsednica podružnice, Dušica Dobrodolac i predsednica Društva, Vesna Lompar.

Teme programa su:

• Razumevanje pročitanog na književnom tekstu i unapređivanje čitalačke pismenosti, predavač, Slavko Petaković, Filološki fakultet Univerziteta u Beogradu
    • Paronimija iz ugla leksičke norme, predavač Vesna Nikolić, Filološki fakultet Univerziteta u Beogradu
    • Usvajanje znanja reči kao faktor razvoja čitalačke pismenosti, predavač Valentina Ilić, Filološki fakultet Univerziteta u Beogradu
    • Zadaci za uvežbavanje funkcionalnog znanja, predavač Vesna Lompar, Filološki fakultet Univerziteta u Beogradu
  3. U Centru za stručno usavršavanje Kruševac 19.11.2022. godine organizovan je seminar sa temom: „Škola kao interkulturalna zajednica" sa cilјem jačanja vaspitne uloge ustanove/škole u pravcu razvoja interkulturalnog obrazovanja, formiranja vrednosnih stavova neophodnih za život i rad u savremenom društvu.

Specifični cilјevi seminara su:

• Povećanje interkulturalne osetlјivost prosvetnih radnika
    • Razvijanje interkulturalnih kompetencija prosvetnih radnika
    • Osnaživanje prosvetnih radnika za izgradnju kulture dijaloga i poverenja

Autori i realizatori seminara su: Danijela Simonović i Jugoslav Lazić.

4. U Centru za stručno usavršavanje Kruševac 30.10.2022. godine za potrebe relizacije Plana stručnog usavršavanja zaposlenih u OŠ "Dragomir Marković" organizovan je seminar sa temom: „Izrada instrumenata formativnog ocenjivanja". Opšti cilj seminara usmeren je osnaživanje nastavnika za funkcionalno definisanje kriterijuma vrednovanja predmetnih i međupredmetnih kompetencija i izradu instrumenata za ocenjivanje, kao i unapređivanje pedagoško-instruktivnog rada direktora i stručnih saradnika.

mina1

Specifični ciljevi seminara su:

• Primena zakonske regulative u programiranju i planiranju obrazovno-vaspitnog rada;
    • definisanje kriterijuma formativnog ocenjivanja;
    • izrada instrumenata za vrednovanje, samovrednovanje i vršnjačko vrednovanje predmetnih i međupredmetnih kompetencija;
    • unapređivanje evidencije nastavnika o napredovanju i ocenjivanju učenika;
    • informativna, instruktivna, motivaciona i evaluativna uloga formativnog ocenjivanja;
    • pružanje kvalitetne povratne informacije kao podsticaj razvoju učeničkih kompetencija;
    • ocenjivanje u funkciji napredovanja i motivacija nastavnika iz ugla stručno-pedagoškog nadzora;

Autorke i realizatorke seminara bile su: Sanja Perovanović, Danijela Kovačević Mikić i Verica Kostić.

5. U organizaciji Aktiva nastavnika italijanskog jezika 29.10.2022. godine počelo je sa realizacijom besplatnih radionica za učenike 3. i 4. razreda osnovnih škola, sa cilјem upoznavanja sa italijanskim jezikom i kulturom i pripreme za početak učenja drugog stranog jezika u drugom ciklusu osnovnog obrazovanja.

ital

Prvu radionicu u nizu, pod nazivom: „La lingua italiana", realizovale su profesorke Marina Mosurović i Jelena Ilić.