ИТ-ВЕСТИ

Najnovije vesti iz sveta informacionih tehnologija. Nove IT vesti svaki dan. Informiši se!
  1. Apple je prošlog meseca lansirao iOS 18 bez svoje glavne funkcije pod nazivom Apple Intelligence. Sada čekamo iOS 18.1, koji će doneti prvi set Apple Intelligence opcija – ali ne sve one koje je Apple predstavio još u junu na svojoj konferenciji za developere. Mnoge funkcije biće odložene do 2025. godine.

    Ipak, biće veoma uzbudljivo kada se pojave prve Apple Intelligence funkcije, a prema Marku Gurmanu iz Bloomberga, to će se dogoditi 28. oktobra, kada se očekuje da će iOS 18.1 biti objavljen (verovatno zajedno sa iPadOS 18.1).

    Apple Intelligence konačno stiže 28. oktobra, novi hardver 1. novembra
    Gurman navodi da Apple uzima svoje vreme za uvođenje funkcija kako bi eliminisao veće bagove i osigurao podršku za sav novi saobraćaj na svojim AI cloud serverima. Apple zna da će svi korisnici kompatibilnih uređaja odmah početi da testiraju nove funkcije, te će svi pogledi biti usmereni na njihovu isporuku, pa se nadaju da će sve proći bez problema.

    Takođe, očekuje se da će 1. novembra Apple predstaviti niz novih uređaja: jeftiniji 14-inčni MacBook Pro sa M4 čipom, napredne 14-inčne i 16-inčne MacBook Pro modele sa M4 čipovima, unapređeni Mac mini sa M4 i M4 Pro čipovima, osvežen iMac sa M4 čipom, kao i osvežen iPad mini. Najava za sve ove uređaje trebala bi se dogoditi krajem oktobra.

    U prvoj polovini 2025. godine, Apple će lansirati 13-inčne i 15-inčne MacBook Air modele sa M4 čipovima, novi iPhone SE, osvežene 11-inčne i 13-inčne iPad Air modele sa novim Magic Keyboard-ovima, kao i unapređeni AirTag.

  2. Samsung je planirao da lansira Galaxy S25 seriju u januaru 2025. godine sa Exynos čipovima za standardne i Plus modele, dok bi Ultra model koristio Snapdragon.

    Međutim, izveštaji iz Koreje sugerišu da to možda neće biti slučaj. Zbog niske proizvodnje Exynos 2500 čipova, Samsung bi mogao biti primoran da koristi Snapdragon čipove u čitavoj seriji. Razlog za ovo je što Samsung trenutno ima problem sa niskim prinosima 3nm procesa i možda neće moći da proizvede dovoljno jedinica na vreme za lansiranje.

    Prema informacijama Business Korea, Samsung Foundry beleži „nizak prinos“ u 3nm procesu, ali nisu naveli tačne brojeve. U industriji čipova, prinos nikada nije 100%, jer se pravougaoni čipovi seku iz okruglog poluprovodničkog oblatna, zbog čega uvek postoji određeni otpad. Štaviše, nisu svi čipovi uspešni u prolasku kroz proces sertifikacije kvaliteta, što dovodi do razlika u proizvodnim linijama.

    Ako su ove informacije tačne i Samsung se zaista odluči za Snapdragon 8 Gen 4 (takođe se očekuje pod nazivom Snapdragon 8 Elite), to bi bio još jedan udarac za njihov sektor poluprovodnika. Korejska kompanija već je izgubila narudžbine od kompanija Nvidia i Apple, jer su se ove kompanije okrenule TSMC-u za svoje čipove sa AI podrškom.

  3. Prema izveštajima vlasnika, nova ažuriranja su navodno „pokvarila“ starije modele Samsung Galaxy telefona.

    Korisnici Samsunga na Redditu i X (ranije poznatom kao Twitter) sugerišu da je nedavno ažuriranje izazvalo da Galaxy S10, Galaxy Note 10, Galaxy S10e počnu da ulaze u tzv. bootloop. Prema Android Authority, Galaxy M51 takođe može biti pogođen ovim problemom.

    Korisnik na X-u, negativeonehero, koji se bavi agregacijom tehnoloških vesti i odbija da ga nazivaju „tipsterom“, navodi da se problem verovatno javlja zbog ažuriranja Samsungove usluge SmartThings, koja omogućava povezivanje pametnih kućnih uređaja, i da pogađa telefone sa operativnim sistemom Android 12 ili starijim verzijama.

    Srećom, vlasnici novijih Samsung telefona – kao što su Galaxy S24, S24 Plus, S24 Ultra i svi uređaji koji koriste novije verzije Androida – izgleda da nisu pogođeni ovim problemom.

    Diskusija koju je pokrenuo korisnik rthompsonv na subredditu r/samsunggalaxy, u kojoj se detaljno opisuju problemi, dobila je više od 300 odgovora za manje od 24 sata – mnogi potvrđuju probleme sa prisilnim ažuriranjem i potom problemom sa bootloop-om.

    „Radim u radnji za mobilne telefone i više od pet ljudi je već došlo sa S10 telefonima u bootloop-u danas – a nismo otvoreni ni sat vremena,“ napisao je korisnik MightyJoeTYoung.

    Za one koji nisu upoznati, bootloop se odnosi na nekontrolisani ciklus ponovnog pokretanja uređaja. To je poznat simptom oštećenja podataka, neuspeha operativnog sistema ili hardverskog kvara, tako da zabrinutost vlasnika Samsung telefona u vezi sa ovim bugom nije nimalo neosnovana.

    Drugi korisnici su izrazili zabrinutost na X-u, gde, u trenutku pisanja, pretraga za „Samsung S10“ vraća dugačku listu žalbi korisnika.

    Korisnik themboderg je prijavio problem sa Galaxy S10 telefonom i dobio odgovor od Samsung Australia, koji im je predložio da zakažu termin u Samsung servis centru. Njihov sledeći odgovor sugeriše da im je savetovano da resetuju uređaj na fabrička podešavanja.

    Na sreću, izgleda da je rešenje na putu – Samsung još nije dao zvanične izjave, ali negativeonehero je primetio dolazak zakrpe za Samsung SmartThings Framework, koja bi mogla biti namenjena za rešavanje ovog problema sa bootloop-om.

    Naravno, nije jasno da li će oni čiji su telefoni zaglavljeni u bootloop-u moći da pristupe ažuriranju, s obzirom na to da je njihov uređaj možda postao neupotrebljiv.

    Neki korisnici na društvenim mrežama izveštavaju da resetovanje na fabrička podešavanja može rešiti problem, ali savetujemo Galaxy korisnicima da sačekaju zvaničnu objavu od Samsunga pre nego što obave resetovanje i trajno obrišu svoje podatke.

    Do tada, pratite naše izveštaje o Samsung telefonima za najnovije informacije.

  4. Apple je lansirao iPhone 16 seriju sa većim baterijama i bržim punjenjem. Iako Apple nije otkrio tačan kapacitet baterije i brzinu punjenja novih iPhone uređaja, kineska regulatorna prijava pokazuje da su svi iPhone 16 modeli ocenjeni za brzine punjenja do 45W. Teoretski, to bi trebalo da donese znatno brže punjenje u poređenju sa prethodnim modelima.

    Međutim, već znamo da snaga adaptera ili deklarisana brzina punjenja telefona nisu toliko važni koliko precizno podešavanje uređaja i uslovi okoline.

    Da bi se saznalo koliko brzo Apple-ov najnoviji i najbolji iPhone zapravo puni, ChargerLAB je sproveo sveobuhvatni test sa nekoliko kompatibilnih punjača, a rezultati su, blago rečeno, razočaravajući.

    Pre svega, ChargerLAB je otkrio da telefon nema **E-marker chip** (ili Electronic Marker chip), koji je kontrolor protokola u USB Type-C kablovima koji upravlja isporukom energije i prenosom podataka. USB-PD punjači sa podrškom za visok izlaz struje i brži prenos podataka koriste ovu tehnologiju.

    Uz Apple-ov zvanični 140W punjač i originalni kabl koji dolazi u pakovanju, iPhone 16 Pro Max se punio sa samo 30,19W u testu, što je znatno manje od prijavljene brzine punjenja od 45W. Brzine punjenja koje je ChargerLAB zabeležio sa drugim zvaničnim Apple adapterima su slične.

    Možemo reći da je brzina punjenja iPhone 16 Pro Max ograničena na oko 30W. To je samo malo više od deklarisane brzine punjenja od 27W za iPhone 15 Pro Max. Iako je ovo poboljšanje, brzina punjenja od 45W može zavarati ljude koji razmišljaju o nadogradnji na jedan od najnovijih modela.

    Zanimljivo je da je ChargerLAB testirao telefon sa nekoliko punjača trećih strana, gde je telefon postigao maksimalnu brzinu punjenja od 31,86W, što je vrlo slično brzini sa zvaničnim punjačima.

    Na osnovu rezultata, možemo reći da je brzina punjenja iPhone 16 Pro Max ograničena na oko 30W, što je samo neznatno veće od 27W kod iPhone 15 Pro Max. Dok je ovo poboljšanje, brzina punjenja od 45W može dovesti do zabune kod onih koji razmatraju nadogradnju na najnovije modele.

  5. Neki korisnici iPhone uređaja nedavno su prijavili primetno smanjenje trajanja baterije nakon instaliranja iOS 18 ažuriranja, pri čemu neki od njih doživljavaju pad od 20% do 30% u roku od samo jednog sata.

    Ovaj nagli pad trajanja baterije otežava korisnicima da prežive dan sa jednim punjenjem. Ovo je posebno loša vest i veoma nezgodna situacija za iOS korisnike jer ni jedan iPhone do sada ne nudi respektabilnu brzinu punjenja kao većina Android telefona u istom cenovnom rangu. Zapravo, značajan deo korisnika iPhone uređaja i dalje puni telefon preko noći.

    Srećom, Apple je dao nekoliko koraka koji mogu pomoći korisnicima da identifikuju i reše uzrok brzog pražnjenja baterije, potencijalno poboljšavajući performanse baterije. Za one koji koriste iOS 18 beta verziju, pad performansi baterije je normalan, jer su beta testeri ranije prijavili slične probleme.

    Apple Support napominje da iako korisnici mogu odmah koristiti svoje iPhone uređaje nakon ažuriranja, određeni procesi nastavljaju da se odvijaju u pozadini, privremeno utičući na trajanje baterije i termalne performanse. Ovi procesi mogu dovesti do toga da uređaj troši više energije dok se ne završe.

    Ako primetite pad performansi baterije nakon instalacije iOS 18, ne morate odmah da brinete. Često optimizacija baterije postaje stabilna nakon nekoliko dana kada se sistem prilagodi novom ažuriranju.

    Saveti za smanjenje brzog pražnjenja baterije
    Dok iPhone uređaji generalno optimizuju potrošnju baterije vremenom, postoje koraci koje korisnici mogu preduzeti kako bi smanjili potrošnju energije:

    - Omogućite automatsko podešavanje osvetljenosti ili automatsko zaključavanje: Ove funkcije pomažu u očuvanju baterije smanjujući osvetljenost ekrana i isključivanjem displeja kada nije u upotrebi.
    - Proverite dozvole aplikacija: Neke aplikacije mogu koristiti vašu lokaciju u pozadini, što može iscrpeti bateriju. Pregledom ovih dozvola možete ograničiti nepotrebnu potrošnju energije.
    - Koristite Wi-Fi: Kad god je to moguće, povežite se na Wi-Fi mreže jer one troše manje baterije u odnosu na mobilne podatke.
    - Uključite režim niske potrošnje: Režim niske potrošnje štedi bateriju onemogućavanjem nebitnih funkcija, kao što su osvežavanje aplikacija u pozadini i vizuelni efekti.

    Da biste bolje razumeli upotrebu baterije, idite na Settings > Battery i proverite grafikone aktivnosti i upotrebe baterije. Ovi alati pokazuju koje aplikacije troše najviše energije, omogućavajući vam da izvršite potrebna podešavanja.

  6. Samsung je ove godine ozbiljno uložio u Galaxy AI tehnologiju, koja je postala jedan od glavnih prodajnih aduta Galaxy uređaja, ali i potencijalni novi izvor prihoda. Tokom godine, kompanija je nagoveštavala da bi budućnost Galaxy AI-a mogla biti delimično plaćena, a ove nedelje su ponovo skrenuli pažnju na tu mogućnost.

    Samsung je 26. septembra predstavio seriju Galaxy Tab S10 i Galaxy S24 FE, ali su u okviru tih najava takođe ponovo podsetili na mogućnost plaćanja za određene Galaxy AI funkcije. U saopštenju za javnost, Samsung je naveo: „Naknade se mogu primenjivati na određene AI funkcije krajem 2025. godine.“

    Slična poruka je objavljena i početkom godine nakon izlaska Galaxy S24 serije, kao i u julu, neposredno pre nego što je predstavljena Galaxy Z6 serija u Parizu.

    Samsung nije precizirao koje Galaxy AI funkcije će postati plaćene sledeće godine. Ranije ove godine, Hon Pak, šef Samsung Health-a, pomenuo je da kompanija razmatra mogućnost pretplatničkog servisa za Health aplikaciju, ali to još nije realizovano. Pak je tada izjavio da Samsung mora pružiti vrednost za novac, rekavši: „Ako ćete zaista tražiti da platim nešto, morate mi ponuditi nešto što je sveobuhvatno i celovito.“

    Izgleda da Samsung ozbiljno razmatra mogućnost da uvede naplatu za određene AI funkcije krajem 2025. godine. Ostaje pitanje koje Galaxy AI funkcije će zahtevati plaćanje, a koje će ostati besplatne.

    Vredi napomenuti da je Samsung koristio termin „AI“ umesto „Galaxy AI“ u saopštenjima gde su spomenuli plaćanje za ove funkcije. Većina Galaxy AI alata se oslanja na Google tehnologije, pa nije isključeno da Google planira monetizaciju svojih AI funkcija, što bi nateralo Samsung da sledi njihov primer.

    Međutim, očigledno je da Samsung već neko vreme traži načine da generiše prihod kroz plaćene usluge i pretplate. Na primer, već postoji plaćena usluga na Galaxy telefonima i tabletima pod nazivom Secure Wi-Fi, koja košta 0,99 dolara za 24 sata bezbednog Wi-Fi pregledavanja ili 1,99 dolara mesečno.

    S obzirom na to, Samsung nije stran konceptu pretplatničkog modela. Bez obzira da li Samsung, Google, ili oboje, odluče da uvedu naplatu, određene AI funkcije koje su trenutno besplatne – ili one koje su još u razvoju – mogle bi dobiti cenu krajem 2025. godine.

  7. Dok većina Android brendova nudi maksimalno četiri Android nadogradnje, Samsung obećava neverovatnih sedam godina Android i funkcionalnih ažuriranja za svoje vrhunske modele, što predstavlja najbolju politiku ažuriranja na bilo kom Android uređaju.

    Samsung je uveo ovu novu politiku ažuriranja sa serijom Galaxy S24 ranije ove godine, i od tada su mnogi Galaxy uređaji obuhvaćeni ovom pogodnošću. Iako kompanija još nije dala zvanične najave u vezi sa softverskom podrškom za buduće uređaje, verovatno će svi nadolazeći flagship Galaxy telefoni i tableti dobiti sedam generacija Android nadogradnji i bezbednosnih ažuriranja tokom sedam godina.

    Pogledajte listu ispod kako biste saznali da li je vaš Samsung Galaxy obuhvaćen novom Samsung politikom ažuriranja:

    - Samsung Galaxy S24
    - Samsung Galaxy S24+
    - Samsung Galaxy S24 Ultra
    - Samsung Galaxy S24 FE
    - Samsung Galaxy Z Fold 6
    - Samsung Galaxy Z Flip 6
    - Samsung Galaxy Tab S10
    - Samsung Galaxy Tab S10+

    Lista je trenutno mala jer Samsung nije proširio novu politiku ažuriranja na starije Galaxy uređaje. Međutim, lista će se povećavati kako brend bude lansirao sve više vrhunskih telefona i tableta.

    Svi Galaxy uređaji sa navedene liste dolaze sa Androidom 14 unapred instaliranim. To znači da će njihova poslednja Android nadogradnja biti Android 21. Međutim, oni će i dalje primati One UI funkcionalna ažuriranja i bezbednosne zakrpe do 2031. godine.

    Samsung nije jedini brend koji nudi sedam godina Android nadogradnji. Google je bio prvi koji je to uveo, a Samsung ga je brzo pratio. Ipak, Samsung će imati više koristi jer brže lansira flagship telefone od Google-a, a takođe ima i veću prisutnost na tržištu.

  8. Samsung Galaxy S24 FE dolazi sa većim ekranom od 6,7 inča, većom baterijom koja prati veličinu, fokusom na poboljšane performanse i uvodi ProVisual motor u FE seriju.

    Ove godine neće biti regionalnih varijacija u čipsetovima – S24 FE pokreće Exynos 2400e. Iako Samsung nije naveo detalje, pretpostavlja se da će glavna Cortex-X4 jezgra raditi na nižoj frekvenciji.

    To bi moglo uticati na vršne performanse, ali se očekuje poboljšanje trajnih performansi zahvaljujući novoj parnoj komori koja je za 1,1x veća od prethodne. Pošto nije bilo Exynos 2300 čipseta, prošlogodišnji S23 FE morao je da koristi kombinaciju Exynos 2200 i Snapdragon 8 Gen 1 (oba čipa iz 2022. godine). Očekuje se da će unapređenje performansi sa S23 FE na S24 FE biti značajno.

    U svakom slučaju, Samsung je opremio telefon sa 8 GB RAM-a – što je isto koliko i osnovni Galaxy S24. Biće dostupne verzije sa 128 GB, 256 GB i 512 GB memorije. Kapacitet RAM-a ne utiče na sposobnost telefona da pokreće Galaxy AI, o tome više kasnije.

    Samsung Galaxy S24 FE ima ekran od 6,7 inča, što je za 0,3 inča veće od prethodnika. To ga postavlja na isti nivo kao i S24+, međutim, ovaj ekran je FHD+ OLED umesto QHD+ LTPO. Ipak, FE će ostati jeftinija alternativa plus modelu (više o ceni kasnije). Ekran može raditi na 120Hz ili 60Hz i ima Vision Booster za svetle, sunčane dane.

    Samsung je doneo ProVisual motor iz flagship serije u FE liniju. Ovo kombinuje Nightography (AI ISP koji poboljšava fotografije pri slabom osvetljenju) sa objektno-svesnim motorom koji optimizuje boje u Super HDR-u. Dodatno, sistem omogućava optički kvalitetan 2x zum.

    Ovo dolazi iz glavne kamere od 50MP (f/1.8). Još jedan nivo zuma dostupan je sa 3x 8MP telefoto modulom (f/2.4), ili možete ići šire sa ultraširokom kamerom od 12MP sa uglom od 123° (f/2.2). Selfi kamera ima senzor od 10MP. Ovo izgleda kao ista oprema kao prošle godine, osim što sada ima više procesorske snage i ProVisual motor koji je podržava.

    Samsung Galaxy S24 FE najavljen sa Exynos 2400e i ekranom od 6,7 inča
    Pomenuli smo da je baterija veća, i jeste – sada ima kapacitet od 4.700mAh (+200mAh u poređenju sa S23 FE). Međutim, brzine punjenja ostaju iste, tj. 25W žično (0-50% za 30 minuta) i 15W bežično.

    Dimenzije S24 FE su 162,0 x 77,3 x 8,0 mm i težak je 213g. To je 4 mm viši, manje od milimetra širi i malo tanji od S23 FE. Takođe je dobio 4g u poređenju sa prethodnikom. Galaxy S24+ je uži zahvaljujući tanjim ivicama i lakši za 17g, dok ima bateriju sa 200mAh većim kapacitetom.

    Povezivost uključuje 5G, Wi-Fi 6E (802.11ax) i Bluetooth 5.3. Kao i pre, telo je ocenjeno sa IP68 za otpornost na prašinu i vodu (do 1,5m/5ft ispod vode za 30 minuta).

    Galaxy S24 FE dolazi sa Androidom 14 i OneUI 6.1 odmah iz kutije (nije baš najbolje vreme, s obzirom da je Android 15 skoro spreman). Dobra vest je da će FE dobiti tretman kao flagship i da će biti ažuriran kroz 7 generacija OS-a i primati bezbednosne zakrpe 7 godina.

    AI funkcije uključuju uobičajene Galaxy AI opcije. "Circle to Search" je koristan način za pretragu na Google-u (dugi pritisak na dugme za početni ekran i krug oko stvari koja vas zanima). "Live Translate" je glasovni prevod za pozive i sada je podržan u određenim aplikacijama trećih strana. "Interpreter" je ono što koristite kada vam je potreban prevod uživo. "Composer" je funkcija Samsung tastature koja može napisati email ili objave na društvenim mrežama na osnovu nekoliko ključnih reči. "Note Assist" automatizuje formatiranje beleški, transkripciju i sažimanje glasovnih zapisa i može prevoditi PDF-ove.

    Samsung Galaxy S24 FE kreće u pretprodaju od danas i biće dostupan od 3. oktobra. Cena za osnovni model je 650 dolara. Imajte na umu da opcija sa 512GB memorije nije dostupna u svim regionima.

  9. Telegram je sada ažurirao svoju politiku privatnosti, navodeći da će korisničke brojeve telefona i IP adrese moći da prosledi nadležnim organima ako dobije validan zahtev od sudskih vlasti. Ovaj zahtev mora potvrditi da je korisnik osumnjičen u slučaju koji uključuje kriminalne aktivnosti koje krše Uslove korišćenja Telegrama.

    Ova promena je najnoviji korak koji je Telegram preduzeo nakon hapšenja direktora Pavela Durova prošlog meseca, koga su francuske vlasti optužile za omogućavanje ilegalnih aktivnosti putem platforme.

    U objavi na Telegramu, Durov je rekao da kompanija donosi ove promene kako bi "odvratila kriminalce od zloupotrebe" funkcije pretrage aplikacije. Pretraga na Telegramu omogućava korisnicima da traže javne kanale i botove, ali, prema Durovu, ljudi su ovu funkciju koristili za prodaju ilegalne robe.

    „Jasno smo stavili do znanja da IP adrese i brojevi telefona onih koji krše naša pravila mogu biti otkriveni nadležnim organima u odgovoru na validne pravne zahteve“, napisao je Durov na svom Telegram kanalu. „Nećemo dozvoliti da loši akteri ugroze integritet naše platforme za gotovo milijardu korisnika.“

    Prethodno, Telegramova politika prema organima reda odnosila se samo na osumnjičene za terorizam. Nova politika proširuje mogućnost otkrivanja informacija na druge kriminalne aktivnosti koje krše pravila platforme.

    Telegram je takođe naveo da će u svojim kvartalnim izveštajima o transparentnosti objavljivati da li je prosledio korisničke informacije vlastima.

    Zbog labavih pravila moderacije, Telegram je postao popularno mesto za kriminalne aktivnosti. Nedavno je „The New York Times“ otkrio hiljade kanala povezanih sa terorizmom, materijalom o zlostavljanju dece, trgovinom drogom i ekstremizmom.

    Uz promene u politici privatnosti, Durov je naveo da Telegramovi moderatori koriste veštačku inteligenciju za identifikaciju i uklanjanje „problematičnog sadržaja“ iz funkcije pretrage. Telegram je takođe deaktivirao funkciju „Ljudi u blizini“ i privremeno zaustavio slanje medija na anonimni alat za blogovanje, Telegraph.

    Ove promene deo su šireg nastojanja Telegrama da poboljša svoj ugled i pojača borbu protiv ilegalnog sadržaja na platformi.

  10. Prema predviđanjima, nova Direktiva o radio opremi u EU mogla bi da učini osam miliona polovnih pametnih telefona, odnosno dva od pet uređaja, nedostupnim za dalju prodaju – što bi ih, barem unutar trgovinskog bloka, praktično učinilo zastarelim.

    Zakon, koji stupa na snagu 28. decembra, zahtevaće da svi uređaji podržavaju USB-C, sa ciljem smanjenja elektronskog otpada zabranom vlasničkih punjača, kako navodi istraživačka kompanija CCS Insight.

    Apple se godinama opirao ovoj promeni, a s obzirom na popularnost iPhone-a, posledica bi mogla biti da će ti uređaji morati biti isporučeni na druga tržišta. U 2023. godini, u EU je prodato 27 miliona polovnih iPhone-a, što čini 57% tržišnog udela, prema CCS Insight-u.

    Prema procenama, ova regulativa će uticati na primarna i sekundarna tržišta, i više od 60% polovnih pametnih telefona neće podržavati USB-C kada direktiva stupi na snagu.

    Simon Bryant, potpredsednik istraživanja u CCS Insight-u, rekao je: „Mandat za USB-C će opteretiti još uvek razvijajuću industriju cirkularne ekonomije, koja je već ove godine videla kako nekoliko kompanija prestaje sa radom zbog teških tržišnih uslova. Takođe, postoji rizik od prelaska trgovine u neregulisane kanale i verovatno je da će podstaknuti paralelni uvoz koji zaobilazi carinske vlasti EU.“

    Zabrana se odnosi samo na uvezene modele – polovni telefoni sa „pogrešnim“ portovima i dalje se mogu prodavati unutar država članica. Procene su da će ova mera smanjiti ponudu za dva od pet uređaja, ili za osam miliona pametnih telefona, što je ekvivalentno prodaji vrednoj 2 milijarde evra.

    EU je najveći uvoznik polovnih telefona, a većina dolazi iz SAD-a, Japana i Singapura.

    Bryant je dodao: „Ova situacija pokazuje zavisnost Evrope od uređaja iz drugih regiona i, na kraju, ne-cirkularno ponašanje potrošača i trgovaca u Evropi, uprkos njihovoj predanosti inicijativama za održivost."

    Direktiva o radio opremi je dugo bila u pripremi. Razgovori o standardizaciji punjača započeli su 2011. godine, ali je tek 2014. MicroUSB odabran kao standardni konektor. Neki proizvođači pametnih telefona potpisali su Memorandum o razumevanju, ali Apple je ignorisao ovaj dogovor i nastavio da koristi svoje vlasničke punjače.

    Zajednički standard punjenja ponovo je postavljen na dnevni red sa evropskim poslanicima u januaru 2020. godine i prošao je sa 582 glasa „za“ naspram 40 „protiv“, uz 37 uzdržanih. Još 2011. godine, EU je procenila da 51.000 metričkih tona elektronskog otpada u regionu dolazi od starih punjača, iako je ta brojka poslednjih godina pala na 11.000 tona.

    Apple se protivio direktivi, tvrdeći 2021. da, iako deli posvećenost Evropske komisije zaštiti životne sredine, „stroga regulativa koja nalaže samo jednu vrstu konektora guši inovacije, a to će na kraju naštetiti potrošačima u Evropi i širom sveta.“

    Apple je godinu dana kasnije odustao od borbe protiv ove mere i potvrdio prelazak na USB-C za iPhone 15 seriju.

    Prema CCS Insight-u, globalne isporuke polovnih pametnih telefona porasle su za 7% u drugom kvartalu 2023. godine, a Apple je činilo 62% tih isporuka, sa „posebno jakom pozicijom u Severnoj Americi.“ Samsung je imao 20% tržišnog udela, sa dobrim performansama u Evropi, Latinskoj Americi, na Bliskom Istoku i u Africi.

    Vrednost tržišta opala je za 13% globalno, na 7,7 milijardi dolara, uglavnom zbog „popularnosti starijih uređaja u prodajnoj mešavini, poput iPhone 11, čija je cena brzo opala, ali i dalje doprinosi značajnom broju isporuka“, navodi CCS Insight.

    Ako korisnici odluče da pređu na iPhone 16, to bi moglo „rezultirati poplavom iPhone 12, 13, pa čak i 14 uređaja na organizovanom sekundarnom tržištu.“ Svi ti modeli su pre-USB-C verzije.

    Analitičari su izjavili da je 117 miliona polovnih telefona isporučeno širom sveta u 2023. godini, a očekuju da će 2024. biti još veća godina.