ИТ-ВЕСТИ
-
Apple želi da koristite iPhone 16 bez maske
Proizvođači pametnih telefona su poslednjih godina značajno povećali svoje tvrdnje o izdržljivosti, ali do sada nijedan od njih nije otišao tako daleko da vam kaže da je u redu koristiti njihove proizvode bez zaštitne futrole. Bilo da je to zato što ne veruju da će telefoni preživeti slučajne padove, ili zato što ne žele da ugroze svoj unosan biznis prodajom futrola, verovatno nikada nećemo saznati.
U svakom slučaju, danas je Apple odlučio da učini (prethodno) nezamislivo i praktično kaže ljudima da je u redu koristiti iPhone 16 bez futrole. To je suština najnovije reklame kompanije, koju možete videti ispod.
Naravno, sve se vrti oko Ceramic Shield-a – Apple sigurno neće odustati od reklamiranja jednog od svojih omiljenih registrovanih zaštitnih znakova. Ali, ipak, ovo je zanimljiv preokret u industriji. Reklama je vrlo jasna, treba da se opustite jer vaš iPhone 16 će preživeti pad poput onog prikazanog u videu bez ikakvih problema.
S obzirom na to da su kineski Android proizvođači nedavno poboljšali otpornost svojih uređaja na prašinu i vodu, a Corning praktično tvrdi da će njihov Gorilla Armor 2, koji koristi Samsung Galaxy S25 Ultra, preživeti padove na "betonske površine" sa visine do 2,2 m ili 7,2 stope, definitivno se oseća kao neki novi početak.
Ovo postavlja vekovno pitanje – da li koristite telefon sa futrolom ili „goli“? Ostavite komentar i podelite sa nama.
-
Apple će sve američke iPhone uređaje proizvoditi u Indiji
Apple planira da premesti proizvodnju iPhone uređaja koji se prodaju u SAD-u u Indiju, izveštava *The Financial Times*. Prema izvorima, razlog je trgovinski rat koji predsednik Donald Trump vodi protiv Kine, što je nateralo Cupertino da potraži ekonomičnije rešenje.
Diversifikacija proizvodnje iPhone-a počela je 2017. godine, kada su Apple i Wistron počeli proizvodnju iPhone 6s i iPhone SE u fabrici u Bangaloru. Glavni razlog bila su visoka uvozna taksa na kineske proizvode, a kako je trgovinski rat između Sjedinjenih Američkih Država i Kine eskalirao tokom prve Trumpove predsedničke kampanje, Apple je postepeno premestio više proizvodnje.
Prema izveštaju iz aprila 2024. godine, oko 14% svih iPhone uređaja u svetu proizvodi se u Indiji, a analitičari su očekivali da će taj udeo rasti na 25% do kraja ove godine. Ovaj broj bi mogao da raste i dalje, jer Apple planira da udvostruči proizvodnju i da, do kraja 2026. godine, proizvodi više od 60 miliona iPhone uređaja godišnje za američko tržište u Indiji.
Kina je bila predmet najagresivnijih carina predsednika Trumpa, a uprkos pokušaju Tima Cooka da pregovara o izuzeću, to možda neće biti ostvareno — nijedna odluka u vezi sa tim još uvek nije finalna u administraciji 47. predsednika.
Teoretski, uvozi iz Kine podložni su carini od 145%. Čak i ako pametni telefoni budu privremeno izuzeti, Apple i dalje mora da plati 20% taksu koja je bila primenjena čak i pre nego što je Donald Trump ponovo postao predsednik.
Carina od 26% takođe je pogodila Indiju, iako je ova taksa obustavljena na 90 dana kako bi Nju Delhi mogao da pregovara dogovor sa Vašingtonom. Američki potpredsednik JD Vance trenutno boravi u Indiji, tvrdeći da su dve zemlje postigle "veoma dobar napredak."
FT je dodao da su Sjedinjene Američke Države činile oko 28% ukupnih globalnih isporuka iPhone-a u 2024. godini. Investitori i analitičari i dalje se muče da shvate uticaj Trumpovih planova za carine, dok se kompanija priprema za izveštaj o kvartalnim prihodima sledeće nedelje. -
Novi iPhone će imati još više RAM-a?
Prošle godine, sa serijom iPhone 16, Apple je povećao RAM na 8 GB. Prethodno je 8 GB RAM-a bilo rezervisano samo za Pro i Pro Max modele, zbog čega iPhone 15 i 15 Plus ne podržavaju Apple Intelligence, jer je 8 GB RAM-a minimum za korišćenje Apple-ovih AI funkcija.
Ove godine, Apple bi mogao da pređe granicu od 8 GB RAM-a i opremi bar tri modela nadolazeće serije iPhone 17 sa 12 GB RAM-a. Ova informacija dolazi od pouzdane osobe, specijaliste za lanac snabdevanja, Minga-Chi Kua. Prema Kuo-u, iPhone 17 Air, iPhone 17 Pro i Pro Max će imati 12 GB RAM-a, osim osnovnog iPhone 17 modela.
Kuo takođe sugeriše da Apple ima nameru da doda 12 GB RAM-a i osnovnom iPhone 17 modelu, ali i dalje postoje značajni problemi sa snabdevanjem. Kompanija se očekuje da analizira situaciju i donese odluku negde u maju.
Izveštaj dodatno navodi da čak i ako osnovni model iPhone 17 ove godine ne bude imao 12 GB RAM-a, sledeće godine, svi modeli iPhone 18 serije će imati 12 GB RAM-a. Povećani RAM će poboljšati performanse nadolazećih iPhone uređaja, posebno za Apple Intelligence i multitasking.
Kuo je takođe rekao da će odluka Apple-a da opremi iPhone 17 Air i iPhone 17 Pro modele sa 12 GB RAM-a prvenstveno koristiti dobavljačima Micron i SK Hynix. Na osnovu najnovijih informacija, iPhone 17 Air se oblikuje kao telefon Pro nivoa sa tankim dizajnom.
Što se tiče pro funkcija, iPhone 17 Air se pominje sa 24 MP selfi kamerom, MagSafe-om, Action tasterom, sopstvenim Wi-Fi čipom i modemom. i eSIM globalno, a sada se govori da će doći sa 12 GB RAM-a. iPhone 17 Air bi mogao da bude predstavljen zajedno sa ostalim iPhone 17 modelima negde u septembru.
-
Vaš Android telefon sada se automatski restartuje ako je bio zaključan tri dana
Google je trenutno u procesu uvođenja najnovijeg ažuriranja za Google Play Services. Ovo je jedan od načina na koji proizvođač Androida može da isporuči određene funkcije i promene nezavisno od ažuriranja samog operativnog sistema – i upravo to se dešava i sada.
Kada vaš Android telefon primi najnovije ažuriranje Google Play Services, označeno kao verzija 25.14, uređaj će se automatski restartovati ako je bio zaključan tri dana zaredom.
Ova funkcija je uvedena iz bezbednosnih razloga i ima za cilj da telefon prebaci u stanje „Pre prvog otključavanja“ (Before First Unlock) nakon automatskog restartovanja. U tom stanju, podaci su dodatno enkriptovani i teže im je pristupiti nego kada je uređaj u stanju „Posle prvog otključavanja“ (After First Unlock), koje nastupa nakon što unesete šifru posle bilo kog restarta.
Apple je sličnu funkciju uveo prošle godine u iOS-u 18.1, pod nazivom „Inactivity Reboot“ (restart zbog neaktivnosti), pa je lepo videti da i Google sledi taj primer. Ova opcija će raditi na Android telefonima i tabletima, ali ne i na uređajima sa Wear OS operativnim sistemom.
-
Apple već sastavlja iPhone 16e u Brazilu dok prebacuje proizvodnju iz Kine
Usred trgovinskog rata između SAD-a i Kine, kompanije poput Apple-a pokušavaju da pronađu načine da izbegnu visoke carine koje je uveo predsednik Tramp na uvoz. Izveštaj ranije ovog meseca otkrio je da Apple, kao deo tih planova, želi da proširi svoju proizvodnju u Brazilu – i sada kompanija već sklapa novi iPhone 16e u toj zemlji.
Kako prenosi MacMagazine, Apple sklapa iPhone 16e u Brazilu od samog početka. Iako se iPhone uređaji već neko vreme sklapaju u Brazilu, kompanija je ranije čekala nekoliko meseci pre nego što bi počela lokalnu proizvodnju najnovijeg modela. Sada, čini se, to više nije slučaj.
Kupci koji su kupili iPhone 16e u Brazilu primetili su oznaku „Sastavljeno u Brazilu – Brazilska industrija“ na kutiji. Ovo potvrđuje i Apple na svojoj brazilskoj online prodavnici, jer URL za kupovinu iPhone-a 16e sadrži oznaku modela koja se završava sa “BR/A”, što označava proizvode sastavljene u Brazilu. iPhone uređaji uvezeni iz drugih zemalja označeni su sa “BE/A”.
Dokumenti brazilske agencije za telekomunikacije Anatel potvrđuju da se iPhone 16e sklapa u Brazilu, Kini i Indiji. U Brazilu, iPhone 16e košta oko 890 dolara, ali se već može pronaći kod maloprodajnih prodavaca po ceni od oko 670 dolara, što je verovatno rezultat poreskih olakšica za lokalnu proizvodnju. U SAD-u, početna cena telefona iznosi 600 dolara.
Prema najnovijem izveštaju, Apple razmatra proširenje kapaciteta svojih postrojenja u Brazilu u partnerstvu sa Foxconn-om kako bi izbegao američke carine na uvoz iPhone-a. Iako je američka vlada najavila određena izuzeća od novih Trampovih tarifa, jedan nedavni dokument Bele kuće sugeriše da bi Kina mogla biti pogođena carinama i do 245%. Ne iznenađuje da je i Kina uzvratila povećanjem carina na američke proizvode.
Proizvodi iz Brazila, s druge strane, pogođeni su samo 10% carinom, pa Apple veruje da može isplativije da uvozi iPhone uređaje iz Brazila, umesto iz Kine. Navodno je Apple čak slao više aviona sa iPhone-ima i drugim proizvodima iz Indije i Kine pre nego što su nove carine stupile na snagu.
-
Meta sprečava korišćenje Apple Intelligence-a u svojim aplikacijama
Apple Intelligence je zvanično predstavljena u oktobru 2024. godine, isprva samo na engleskom jeziku, a podrška za portugalski jezik stigla je sa iOS-om 18.4 ovog aprila. Jedna od retkih zaista korisnih funkcija koja je predstavljena i implementirana jesu Alati za pisanje — skup opcija koje omogućavaju pregled, preformulisanje, sažimanje i kreiranje tekstova praktično bilo gde gde je moguće unositi tekst. Odnosno, skoro bilo gde.
Korisnici koji svakodnevno koriste Meta društvene mreže kao što su Facebook, Instagram, Messenger, Threads, pa čak i WhatsApp, verovatno su primetili da se ova opcija ne pojavljuje ni u jednom tekstualnom polju ovih aplikacija na iOS-u. To onemogućava Apple Intelligence da piše ili čak da pristupi već unetom tekstu radi provere i eventualnog predloga izmena — bilo da se radi o gramatici, stilu ili tonu.
Na Threads-u, kada pokušate da napravite novi post i dodirnete polje za unos teksta, opcija Alata za pisanje nije dostupna, što ukazuje na to da je Meta namerno onemogućila ovu funkciju.
Kada se isti test uradi na bivšem Twitteru (sada X), kao i u mnogim drugim aplikacijama trećih strana, opcija se pojavljuje bez problema.
Isto važi i za Facebook i Instagram — bilo da pokušavate da napišete opis uz fotografiju ili komentar na objavu, Apple Intelligence se ne pojavljuje među opcijama za upravljanje tekstom. Vredi napomenuti da su ovo mreže na kojima je Meta AI već prisutna, i to bi mogao biti tržišni razlog iza ove odluke — iako Meta-ina veštačka inteligencija nema iste funkcionalnosti kao Apple Intelligence.
Sukob između Mete i Apple-a nije novost, ali je zanimljivo da je Zuckerberg odlučio da deaktivira vrednu, nativnu funkciju iOS-a koja, teoretski, ne predstavlja nikakvu pretnju za njegove poslovne interese. Možda će ova odluka biti preispitana kada iOS u budućnosti integriše i druge AI sisteme, poput Google-ovog Gemini-ja ili čak Meta AI-ja. Podsetimo, Apple je trenutno u partnerstvu sa OpenAI.
Nedavno je Meta ažurirala Instagram i uklonila mogućnost korišćenja iOS tastaturnih stikera kao nalepnica u pričama, što je posredno onemogućilo i korišćenje novih Genmoji stikera iz Apple Intelligence sistema.
-
Evo koliko bi mogao da košta prvi preklopni iPhone
Već smo videli više glasina o ceni lansiranja Apple-ovog preklopnog iPhone-a (iPhone Fold), pri čemu su neke sugerisale da će koštati između 2.000 i 2.500 dolara, dok je noviji izveštaj spekulisao da će cena biti oko 2.300 dolara. Najnovija informacija dolazi od tipstera Instant Digital, koji veruje da će uređaj biti u cenovnom rangu od 2.100 do 2.300 dolara.
Prema njegovoj objavi, cena je procenjena na osnovu trenutnih Apple-ovih profitnih margina. Ovo bi pozicioniralo iPhone Fold iznad ključnih konkurenata poput Samsung Galaxy Z Fold6 (1.900 dolara) i Google Pixel 9 Pro Fold (1.800 dolara), a takođe bi ga učinilo skoro duplo skupljim od trenutnog vrhunskog modela iPhone 16 Pro Max, čija početna cena iznosi 1.199 dolara.
Prema najnovijim glasinama, Apple će predstaviti svoj iPhone Fold sledeće godine, a Samsung će isporučivati oba ekrana – pokrivni od 5,5 inča i fleksibilni glavni panel od 7,8 inča. Očekuje se da Apple koristi šarku od tečnog metala, koja će biti jača od titanijuma. Preklopni iPhone će navodno imati debljinu od 4,5 do 4,8 mm kada je rasklopljen, odnosno od 9 do 9,5 mm kada je sklopljen.
-
Apple bi mogao da bude izuzet od Trumpovih carina
Nedavno najavljene carine predsednika Donalda Trampa mogle bi ozbiljno pogoditi mnoge američke kompanije, a Apple je potencijalno među najpogođenijima. Većina njihovih proizvoda se proizvodi u Kini, a Tramp je ovu zemlju udario carinama od 125% na svu robu, koje je potom privremeno smanjio na 10% u narednih 90 dana.
Tokom takozvanog "Dana oslobođenja", jedan novinar je pitao Trampa da li planira da omogući izuzetke za neke kompanije, na šta je on dao nejasan odgovor – nagovestivši da će izuzeci postojati za firme koje su "jače pogođene". A budimo realni – ko bi mogao biti pogođen više od Apple-a?
Prema proračunu Wall Street Journal-a, trošak proizvodnje iPhone 16 Pro modela porašće za oko 300 dolara ukoliko carine ostanu na snazi.
Nažalost, za sada je sve ovo još uvek na nivou spekulacija. Tokom proteklih meseci, Tramp je često menjao mišljenje, a čak je priznao da će se u vezi s izuzecima voditi “instinktom”.
Izgleda da Apple ne želi da rizikuje – kompanija iz Kupertina je počela da pravi zalihe proizvoda kako bi ublažila efekat carina, a razmatra i proširenje proizvodnje u Brazilu, s obzirom na to da ta zemlja ima znatno niže carine.
-
WhatsApp testira nove funkcije za audio i video pozive
WhatsApp je počeo da testira nove funkcije za pozive u beta verziji svoje aplikacije za Android (2.25.10.16), otkriva WABetaInfo.
Prva novina je dugme za isključivanje mikrofona tokom dolaznog glasovnog poziva, koje se pojavljuje u notifikacionom panelu. Korisnici će moći da odgovore na poziv dok im je mikrofon odmah utišan – korisno u bučnim okruženjima ili kada ne želite da vas sagovornik odmah čuje.
Druga funkcija odnosi se na video pozive. WhatsApp sada testira opciju koja omogućava isključivanje kamere pre nego što odgovorite na video poziv. Ovo je praktično ako vam treba par sekundi da se pripremite ili jednostavno ne želite odmah da se pojavite na ekranu – pogotovo ako poziv dolazi od nepoznatog broja.
Treća funkcija donosi emodži reakcije tokom video poziva, koje učesnici mogu slati u realnom vremenu, slično kao na drugim platformama poput Zoom-a ili Google Meet-a.
Sve ove funkcije trenutno su dostupne ograničenom broju beta testera, ali se očekuje da će u narednim nedeljama postati dostupne širem krugu korisnika.
-
Apple planira proširenje proizvodnje u Brazilu kako bi izbegao nove carine na kinesku robu
Prema izvorima upoznatim sa situacijom, Apple planira da proširi svoju proizvodnu fabriku u Brazilu kako bi izbegao nove visoke carine koje je uvela administracija Donalda Trampa na uvoz iz Kine.
Nove carine uključuju 34% na uvoz iz Kine i 26% na robu iz Indije, dve ključne zemlje za Apple-ovu proizvodnju hardvera. To znači da bi Apple morao da plati znatno više poreza, što bi se najverovatnije prenelo i na krajnje korisnike kroz više cene proizvoda.
Kako bi izbegao te dodatne troškove, kompanija razmatra proširenje svoje proizvodne linije u Brazilu, gde carina iznosi samo 10%. Navodno je Apple još tokom 2024. počeo da pravi planove i već je dobio potrebne sertifikate da zajedno sa partnerom Foxconn-om krene sa sklapanjem iPhone 16 modela.
U brazilskom pogonu već se proizvode iPhone modeli 13, 14 i 15, ali Apple sada planira da proširi kapacitete i na iPhone 16 Pro, što zahteva dodatne investicije i organizacione promene.
Na taj način, kompanija ne samo da će zadovoljiti lokalnu potražnju u Brazilu, već će deo proizvodnje moći i da izvozi u SAD, izbegavajući najveći deo novih carina.