ПРЕДАВАЊЕ  О  УНЕСКОВОЈ  КУЛТУРНОЈ  И  ДОКУМЕНТАЦИЈСКОЈ  БАШТИНИ  У  ОШ  „В.С.ЈАН“ У  ПАРУНОВЦУ

У Основној школи „Владислав Савић – Јан“ у Паруновцу,  дана 06.12.2018., одржано је предавање УНЕСКОВ  РЕГИСТАР  СВЕТСКЕ КУЛТУРНЕ И ДОКУМЕНТАЦИЈСКЕ БАШТИНЕ. Реализатори овог предавања били су ученици веронауке VII и VIII разреда са вероучитељицом Љиљаном Димитријевић. Повод је био упис  ПЕВАЊА УЗ  ГУСЛЕ у Унесков регистар светског нематеријалног културног наслеђа 29. новембра 2018., а циљ -  развијање способности уочавања, вредновања и одговорног односа према нашем духовном наслеђу, споменицима културе, природе, друштвеним  обичајима, уметничким изведбама, научним достигнућима, књигама и музици, презентацијом истих, кроз активности као што су : рецитовање, читање, свирање и слушање, које су се наизменично смењивале.

Предавању, које је одржано у медијатеци,  присуствовао је велики број ученика VI, VII и VIII разреда, наставници, учитељи, родитељи, педагог Сања Момчиловић, директор школе Иван Илић и координатор за верску наставу јеромонах Сергије Радивојевић.

Објашњен је појам, настанак, циљ и задатак УНЕСКА, а затим наведени споменици културе и природе из Србије који су ушли у Унесков регистар : Комплекс Стари Рас, Феликс Ромулијана, Ђурђеви ступови, Сопоћани, Студеница, Дечани, Грачаница, Пећка патријаршија, Богородица Љевишка и Стећци (средњевековни надгробни споменици). Од споменика природе у Србији,  под заштитом УНЕСКА је за сада само део Парка природе Голија.

Од 2006. УНЕСКО у свој регистар укључује и нематеријалну баштину, па су тако уписани СРПСКА СЛАВА – 2014, СРПСКО КОЛО- 2017, а од пре неколико дана и ПЕВАЊЕ УЗ ГУСЛЕ.

УНЕСКО води и Листу светске документацијске баштине или „Памћење света“, па су из Србије уписани : 2003. - АРХИВ  НИКОЛЕ ТЕСЛЕ, 2005. –МИРОСЛАВЉЕВО  ЈЕВАНЂЕЉЕ и, на предлог Архива Србије, УНЕСКО 2015. доноси одлуку о упису ТЕЛЕГРАМА  ОБЈАВЕ  РАТА  АУСТРОУГАРСКЕ  СРБИЈИ.

Пошто се на Листи, поред многих других светских дела из области науке, културе и уметности, налази и Гутенбергова библија, прва штампана књига у Европи ( 1455 ), ученици су из Библије рецитовали 103/4 Псалам и тиме је предавање завршено. Композиције на гитари и електричном клавиру изводили су исти ученици, реализатори овог предавања, а на видео биму приказиване  су фотографије и видео снимци споменика, докумената, књига и уметничких изведаба.

Питања, коментари и утисци су били многобројни, разноврсни и занимљиви.

Љиљана Димитријевић, вероуч.